OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Zánět dásní (Gingivitida)


Po zubním kazu je druhou nejčastější chorobou dutiny ústní. Přes 90 % lidi, včetně děti trpí problémy s dásněmi.


Může být způsobena celou řadou příčin. Třeba zubní kámen, vadný skus dráždí gingivu a vyvolávají její zánět. Ale hlavním důvodem je přítomnost zubního plaku – vzniká tzv. plakem podmíněná gingivitida.


Bakterie zubního plaku má schopnost rozkládat cukry z potravy na agresivní kyseliny, které dráždí dásně. Čili mohou vyvolat zánět dásní. Proto by měl být plak důkladně odstraňován denně.

 

Zanícené dásně jsou oteklé, zduřené, nenaléhají těsně na krčky zubů. Na dotek a při čištění zubů krvácejí a jsou bolestivé. Zánět může být v okolí jednoho nebo více zubů či celém chrupu. Čím těžší je zánět dásně, tím jsou příznaky výraznější. V raných fázích lze tento stav úspěšně a bez následků vyléčit. Velmi důležité je zjistit přítomnost zánětu dásní a včas jej zastavit. Nejlépe ještě před tím, než zánět postihne kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu. Krvácení a zarudnutí dásní příliš neobtěžují. Proto zánětlivé procesy pokračují a prostupují do hlubších častí závěsného aparátu zubu, který drží zub v kostním lůžku.

 

Nejčastější příčinou gingivitidy je nedostatečná zubní hygiena. Léčba plakem podmíněné gingivitidy spočívá především v úpravě zubní hygieny. Lékař nebo dentální hygienistka nacvičí správnou techniku čištění zubů, nejlépe včetně mezizubních prostor.

 

Při pravidelné a správně prováděné hygieně se dásně velice rychle zahojí. Je-li třeba, jsou lokálně ošetřena bolestivá místa. Kromě plakem podmíněné gingivitidy existují i formy infekční, vyvolané různými druhy mikroorganismů (bakteriemi či viry). Léčba se liší podle původu.

 

 

 

 

Kontakt

STUDIO DENT s.r.o.
Bolzanova 1679/3
Praha 1
(v historické budově Casa Bolzana, naproti tramvajové zastávky Hlavní nádraží)
774 772 299 - Praha

Spolupracujeme: