OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Zajímavé informace » Tetracyklinové zuby

Tetracyklinové zuby

Tetracyklin též TET je širokospektré antibiotikum, užívané zejména k léčbě respiračních infekcí, chlamydiózy, boreliózy a mykoplasmózy. 


Podávání tetracyklinu je kontraindikováno u dětí mladších 12 let, těhotných a kojících žen. Pokud takováto situace nastane, dochází k ukládání tetracyklinu do kostí a zubů vyvíjejícího se jedince. Rozsah zabarvení závisí především na délce léčby, typu a množství užívaného tetracyklinu.

Lehčí forma usazování tetracyklinu v zubech se projevuje žluto-hnědým zabarvením skloviny.

 

U těžších forem je povrch zubů modro-šedý. Sekundárně může nastat ztráta vitality zubu (zub umírá) a to především při nedokonalém ošetření.

 

Redukce barevných změn způsobených tetracyklinem je dlouhodobý proces s ne vždy uspokojivými výsledky. Je důležité si uvědomit, že škody vzniklé užíváním tetracyklinu jsou nevratné. Estetická stomatologie je schopna do určité míry redukovat škody vzniklé TET, ale nikoliv navrátit chrup do zdravého stavu. Výchozím bodem léčby je určit závažnost zabarvení tetracyklinem. Ošetřující lékař zváží možná rizika a navrhne plán léčby. Zde se držíme pravidla: lehčí formy zabarvení se vybělí, těžší formy se možná vybělí. Tento předpoklad je zásadní z hlediska přístupu pacienta, který často očekává nemožné. Časová náročnost bělení tetracyklinových zubů vyžaduje kromě dlouhodobé aplikace bělícího prostředku i aktivní přístup pacienta, který musí dodržovat pokyny stomatologa.

 

Možností redukce škod napáchaných TET je několik. Z hlediska invazivnosti zákroku je však nejvhodnější metodou domácí bělení pomocí nosiče pod dohledem stomatologa.

 

Vzhledem k povaze problému je nezbytné častěji konzultovat proces techniky domácího bělení s ošetřujícím lékařem. Redukce tetracyklinových zubů je dlouhodobý proces, který nezřídka trvá déle než 3-6 měsíců. Mohou však nastat případy, kdy je nutné prodloužit dobu bělení na 12 měsíců a více. Tyto případy jsou odrazem závažnosti zabarvení a doby používání tetracyklinových antibiotik.

 

Další metodou volby je ordinační bělení. Tato technika je účinná pouze u lehkých zabarvení způsobených TET. Bohužel je u většiny pacientů neúčinná vzhledem ke krátké době působení bělícího prostředku. Tento typ bělení bývá často kombinován s účinnějším domácím bělením, jako tzv. startovací bělení.

 

Metoda s minimální preparaci - Keramické fazety.

 

Tenká vrstva keramiky adhezivně připevněná na přední plošky zubů připravených po minimální preparaci 0.5-1.0mm. Šetrné a estetiku dramaticky vylepšující řešení problémů předních zubů.

 

 

 

 

Kontakt

STUDIO DENT s.r.o.
Bolzanova 1679/3
Praha 1
(v historické budově Casa Bolzana, naproti tramvajové zastávky Hlavní nádraží)
774 772 299 - Praha

Spolupracujeme: