OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Paradontóza

Parodontitida, často laiky označována jako paradentóza, je zánětlivé onemocnění tkání parodontu.

 

Parodont je komplex tkání (vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň, alveolární výběžky čelistních kostí), které jsou v těsném anatomickém a funkčním vztahu k zubu. Hlavní funkce parodontu je upevnit zub v jeho kostním lůžku.


Pokud zůstane gingivitida neléčená, pokračuje dále do hloubky a mění se postupně v parodontitidu. Při parodontitidě jsou přítomné příznaky jako při zánětu dásní (zčervenání, otok, bolest) a přidávají se navíc příznaky poškození hlubších oblastí parodontu. Dochází ke vzniku hlubokých chobotů (prostorů mezi zubem a dásní), ubývání dásní, zvýšené pohyblivosti až ztrátě zubů, špatnému dechu a nepříjemnému pocitu v ústech.


Základní příčina parodontitidy zůstává nezměněna. Jsou to bakterie ze zubního kamene a povlaku. Zubní kámen se spolu s bakteriemi šíři od krčku směrem ke kořeni. Bakteriální toxiny i lidské enzymy, které jsou v oblasti zánětu vytvářeny, působí rozpouštění okolních vazivových vláken i kosti. Pokud není ani v tomto stadiu parodontitida léčena, může dojít ke zničení takového množství okolní kosti, že zub ztratí oporou a dojde k jeho ztrátě.

 

 

Kontakt

STUDIO DENT s.r.o.
Bolzanova 1679/3
Praha 1
(v historické budově Casa Bolzana, naproti tramvajové zastávky Hlavní nádraží)
774 772 299 - Praha

Spolupracujeme: