OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Fluoróza

V prevenci zubního kazu hraje velmi důležitou roli prvek fluor. Fluor se přirozeně vyskytuje ve vodě, v půdě, ve vzduchu, v potravě, v některých farmaceutických výrobcích a dalších zdrojích. Jeho koncentrace se zdroj od zdroje liší. Je vhodné udržovat optimální hladinu fluoru po celý život.

 

Na základě rozsáhlých výzkumů byla určena optimální dávka, která je pro klimatické a výživové podmínky České republiky 1 mg fluoru na 1 litr pitné vody. Pokud během vývoje zubu vznikne předávkování fluorem, pak vzniká tzv. Dentální fluoróza. Riziko vzniku této poruchy se zvyšuje, je-li do organismu přiváděn dvojnásobek optimální hodnoty. Pro populaci České republiky tedy vyplývá, že příjem fluoridů nad hodnotu 2 mg/l ve vodě má za následek zvýšené nebezpečí dentální fluorózy.


Průběh fluorózy může být podle množství přijatých fluoridů mírný až velmi závažný.

 

Mírný průběh je charakterizován trvale poškozenou sklovinou, vznikem malých bílých skvrn převážně na předních zubech.

 

Těžší forma zubní fluorózy vede k vážnému narušení skloviny, které se projevuje pórovitostí nebo ztrátou povrchových vrstev zubu. Je charakterizována rozsáhlými hnědými pigmentacemi skloviny.

 

Fluoróza je trvalé onemocnění a vzniká jen v období tvorby a mineralizace skloviny, proto se nemůže tvořit po ukončeném vývoji zubu. Korunky jednotlivých zubů se vyvíjejí postupně, proto je vnímavým obdobím časový úsek od půl roku života až do 12 – 14 let.
V průběhu posledních desetiletí byl zaznamenán vzestup fluorózy zubů u populace. Častější výskyt této poruchy je přisuzován hlavně polykání fluoridových past dětmi, pití vody pitné, balené i minerální, konzumací stravy bohaté na fluoridy, příjmu instantní mléčné výživy, fluoridových tablet a profesionální aplikaci dentálních přípravků.

 

Možností redukce zubní fluorózy je několik. Z hlediska invazivnosti zákroku je však nejvhodnější metodou domácí bělení pomocí nosiče pod dohledem zubního lékaře. Obvykle je zubní fluoróza redukovaná během 4-6 týdnů. Mohou však nastat případy, kdy je nutné prodloužit dobu bělení na 3-6 měsíců. Tyto případy jsou však ojedinělé.

 

 

 

Kontakt

STUDIO DENT s.r.o.
Bolzanova 1679/3
Praha 1
(v historické budově Casa Bolzana, naproti tramvajové zastávky Hlavní nádraží)
774 772 299 - Praha

Spolupracujeme: