OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Fluoridace

V prevenci zubního kazu hraje velmi důležitou roli prvek fluor. Fluor se přirozeně vyskytuje ve vodě, v půdě, ve vzduchu, v potravě, v některých farmaceutických výrobcích a dalších zdrojích. Jeho koncentrace se zdroj od zdroje liší. Zubní tkáň je schopna vázat fluor prakticky jen během vývoje zubu v kosti. Fluor se zabudovává do skloviny, zkvalitňuje ji a zvyšuje tak její odolnost. Pozdější obohacování skloviny fluorem se děje z vnějšího prostředí, jednak ze slin, jednak přímo z různých fluoridových preparátů užívaných k prevenci proti vzniku zubního kazu. Fluor zde vytváří na povrchu skloviny odolný ochranný film, který je třeba neustále obnovovat. Je vhodné udržovat optimální hladinu fluoru po celý život.

 

Vzhledem k tomu, že plošná fluoridace pitné vody byla v naší republice v 90. letech ukončena, hraje dnes hlavní roli v prevenci použití zubních past s přídavkem fluoru.

 

Profesionální fluoridaci doporučujeme zejména v případech, kdy je z různých důvodů zvýšeno riziko vzniku zubního kazu: nedostatečná hygiena, vrozená nízká odolnost skloviny, zuby oslabené dlouhodobým zanedbáním péče, zuby s mnohočetným ošetřením, přidružená onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu skloviny (působením žaludečních šťáv nebo jiných organických kyselin - např.gastroesofageální reflux, mentální anorexie, apod.)


Aplikací fluoridových preparátů na narušenou sklovinu dochází k vestavování fluoridů do poškozených míst. V podstatě nahrazujeme jimi chybějící minerály ze skloviny. Získaná nová sklovina obohacená o tyto fluoridy je mnohem pevnější než ta původní.


Ideální je kombinace ordinační fluoridace a domácí péče pomocí Elmex gelée či Tooth mousse.Narušenou sklovinu fluoridujeme - a je to tím, že fluorid se do skloviny váže poněkud jiným způsobem než vápník. Vhodné je začít s aplikací co nejdříve, dříve než vzniknou první defekty, či kazy. Druhou možností je pravidelně aplikovat recalcifikační gely či pasty. Jde o preparáty, které obsahují vysoké procento vápníkových a fosfátových iontů. Tyto látky sklovině při demineralizaci chybí a je výhodné používat je při rozsáhlých plošných defektech.

 

 

Kontakt

STUDIO DENT s.r.o.
Bolzanova 1679/3
Praha 1
(v historické budově Casa Bolzana, naproti tramvajové zastávky Hlavní nádraží)
774 772 299 - Praha

Spolupracujeme: